شنبه ٠٨ بهمن ١٤٠١ - 
1 2
 
منو اصلی
لینک های خارجی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2971
 بازدید امروز : 321
 کل بازدید : 904872
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.05
 
 
 

مرکز تحقيقات پيشگيري و درمان چاقي

موافقت قطعی:1378/05/14

مرکز تحقيقات غدد درون ريز و متابوليسم در سال 1373 تاسيس و مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی بعنوان یکی از زیر شاخه های اصلی این مراکز در  یکصد و هشتاد و هشتمین جلسه شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی در تاریخ 14/04/1387 به ریاست وزیر وقت آقای دکترمحمد باقر لنکرانی تصویب و به رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جناب آقای دکتر علی رضا زالی ابلاغ گردید. تا دی ماه سال 1394، ریاست این مرکز را آقایان دکتر فرهاد حسین پناه، دکتر حسین دلشاد، و دکتر شهرام علمداری بر عهده داشته اند.  در سال 94 مراکز تحقیقاتی تغذیه و تعیین کننده های سلامت اجتماعی از این مرکز جدا شدند و به عنوان مراکز تحقیقاتی مستقل در حال فعالیت هستند.

از دیماه سال 1394 ریاست این مرکز را آقای دکتر مجید ولی زادهفوق تخصص غدد و متابولیسم، عهده دار شده اند و تا کنون این مسئولیت بر عهده ایشان میباشد.

هدف از تشکیل این مرکز، ایجاد فضای تحقیقاتی مستقل با تمرکز بر پیش گیری و درمان چاقی در جامعه و انجام تحقیقات مرتبط با پیشگیری  و درمان چاقی می باشد. که در این راستا عمدتاً از اطلاعات کوهورت قند و لیپید تهران (TLGS) و کوهورت درمان چاقی ( TOTS) استفاده می نماید.

کوهورت قند و لیپید(TLGS):

مطالعه آینده نگر قند و لیپید تهران با رویکردی جامعه نگر، بر پایه اطلاعات اولیه مبنی بر شیوع پیشرونده بیماری های غیر واگیر بر روی بیش از 15000 نفر از جمعیت ساکن در شرق تهران از سال 1378 (1999 میلادی) انجام شده است و هدف آن بررسی تا 20 سال پس از این تاریخ است که تاکنون در 6 مقطع زمانی با بازه های سه ساله از این افراد اطلاعات جمع آوری شده است. اطلاعات جمع آوری شده در هر دوره شامل تکمیل پرسشنامه های معتبر در زمینه بیماری و سابقه پزشکی ، مسایل باروری و یائسگی در زنان، اطلاعات تغذیه ای، پرسشنامه فعالیت بدنی هم چنین انجام معاینات از نظر اطلاعات انتروپومتریک (فد، وزن، اندازه دور کمر و باسن، دور مچ و گردن) و اندازه گیری فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در دو نوبت، آزمایش خون جهت بررسی های بیوشیمی می باشد. هم چنین گروه پیگیری پیامدها با پیگیری سالیانه هرگونه رخداد مرگ یا بستری در بیمارستان را ثبت و با جمع آوری اطلاعات کامل از منابع مربوطه تحت نظارت کمیته پیامد مرکز متشکل از چندین متخصص برای پیامدهای مورد نظر کد مربوطه تعیین می شود. از آنجا که افراد تحت مطالعه در واحدهای خانوار بررسی می شوند امکان انجام مطالعات ژنتیک نیز در این مطالعه فراهم شده است و موفقیت های بزرگی نیز در این زمینه حاصل گردیده است. لازم به ذکر است که این مطالعه قدیمی ترین، بزرگترین و معتبر ترین مطالعه ی آینده نگر در ایران و منطقه است (1)

Kheradmand M, Enayati A, Rafiei A, Moosazadeh M. Population Based Cohort Studies in Iran: A Review Article. J Mazandaran Univ Med Sci. 2015;25(125):171-82

کوهورت درمان چاقی (TOTS):

مطالعه آینده نگر درمان چاقی تهران، ازفروردین سال 1392برای پیگیری بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی برای درمان قرار گرفته اند با همکاری دو مرکز پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم و دانشگاه علوم پزشکی شاهد شروع شده و هدف آن ثبت و ضبط دقیق عوارض جراحی شامل عوارض کوتاه مدت (قبل از 30 روز) و بلند مدت (پس از 30 روز)، بستری مجدد و جراحی مجدد، میزان موفقیت در کاهش وزن و بهبود بیماری های همراه، میزان بازگشت وزن و عود مجدد بیماریها، بررسی افسردگی و کیفیت زندگی پیش و پس از جراحی و هم چنین بررسی تغییرات بیوشیمی خون و سونوگرافی کبد بیماران قبل و بعد از جراحی در فواصل پیگیری و معاینات یک، سه، شش، دوازده ماه پس از جراحی و سپس سالیانه می باشد. علاوه بر این، با استفاده از پاتولوژی نمونه های بافت تهیه شده در حین جراحی و گلبول های سفید شسته شده نگهداری شده از بیماران  امکان مطالعات بافت شناسی و ژنتیک نیز مهیا می باشد. از آنجا که تیم جراحی تکنیک های مختلف جراحی باریاتریک را انجام می دهند امکان مقایسه بین این تکنیک ها نیز وجود دارد.

 

 
پیوندهای مهم
سامانه پژوهان
------------------------- 
سامانه نوپا
------------------------- 
کتابخانه مرکزی
------------------------- 
 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
پژوهشكده غدد درون ريز و متابوليسم
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم
تلفن : 22432500 - 021
نمابر : 22402463 - 021
پست الکترونیک : info@endocrine.ac.ir

 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.